Metaverse 101

METAVERSE 101: COİNLER, PROJELER VE BİLGİLER

Kurgusal bir evren olarak 1990’lı yıllara kadar dayanan tarihi ile metaverse, hayatımızı değiştirmek üzere. Sanal evren, evren ötesi gibi Türkçe karşılıklara sahip olan metaverse, artık uzak bir gelecek olarak görülmüyor. Öyle ki bilim insanları, sanal dünyaya geçiş aşamasında gerekli altyapının neredeyse tamamlandığını düşünüyor. Bu doğrultuda Metaverse coinler ve projeleri merak eden pek çok kişi var.

Metaverse evrenine girmek, arsa almak gibi sanal evren konuları gündemdeyken, daha fazla bilgi edinmekte fayda var.

Metaverse Nedir?

Metaverse 101

Metaverse, günlük hayatı üç boyutlu ortama taşımayı hedefleyen bir sanal evren tasarısıdır. 1992 yılında siber punk evreni içinde yer alan Snow Crash adlı bir bilim kurgu romanı yayınlandı. Romanın yazarı Neal Stephenson, metaverse kavramını ilk olarak bu romanda kullandı. Romanı takip eden yıllarda kavram geliştirilerek bilim kurgu dünyasında önemli bir hal aldı.

Tarihinde kurgu olarak değerlendirilen metaverse, bugün üzerine ciddi yatırımlar yapılan bir gerçek haline geldi. Bu kırılma noktası, Facebook şirketi tarafından yapılan resmi açıklama ile gerçekleşti. Mark Zuckerberg’in metaverse çalışmalarına başlandığı yönündeki açıklaması, bu evreni daha ilgi çekici hale getirdi. Facebook’un adının Meta olarak değiştirilmesi ile şirketin artık bir metaverse şirketi olduğu tescillenmiş oldu. “Metaverse nedir?” sorusu ise gitgide daha sık merak edilmeye başlandı.

Metaverse Giriş

Metaverse 101

Metaverse, başta teknoloji olmak üzere çok sayıda sektörde en çok tartışılan konulardan biri haline geldi. Öte yandan evrene nasıl girileceği konusu hala pek çok kişi tarafından bilinmiyor. Bu noktada bazı gereklilikler mevcut. Metaverse giriş için:

 • Sanal bir cüzdanınız olmalı. Metaverse coinleri ile kripto cüzdan oluşturmanız oldukça kolay.
 • Sanal cüzdanınız ile metaverse arsa satın alabilirsiniz. Fakat acele edin, sembolik alanlar çoktan kapıldı bile.
 • Avatar oluşturmanız gerek. Dijital avatarınızın saç rengi, göz rengi, kıyafetleri gibi özelliklerini kendiniz belirlersiniz.
 • Sanal evrene ulaşmak için bazı temel ekipmanlara ihtiyacınız var. Laptop ve akıllı telefonların büyük çoğunluğu ile ulaşmak mümkün. Öte yandan sanal gerçeklik başlığı, joystick, VR ya da AR gözlükleri gibi ekipmanlar zorunluluk olmasa da ciddi bir ihtiyaç.

Metaverse’e girdikten sonra arkadaş edinme, sosyalleşme, oyun oynama gibi pek çok seçeneğiniz bulunuyor. Bu doğrultuda atacağınız adımlar, sanal kişiliğinizi etkileyebilir.

Metaverse Coinleri

Metaverse 101

Metaverse coinleri, sanal evrende kullanabileceğiniz para birimlerini ifade eder. Bu coinler ile metaverse’te emlak işlerinden kıyafet alışverişine kadar her şeyi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda coin sahipleri, evren içinde ürün üretim ve satım işlemleri de yapabilmekte.

Metaverse coinlerini kripto para borsalarında kolaylıkla temin edebilirsiniz. En çok öne çıkan coinler arasında bir tercih yapabilirsiniz. Metaverse tokenleri;

 • MANA,
 • SAND,
 • AXS,
 • CHR,
 • ENJ kripto birimleridir.

Metaverse coin sahibi olarak, sanal evrendeki maddi gücünüzü garanti altına alma şansınız var.

Metaverse Projeleri

Metaverse 101

Metaverse, özellikle son iki yıldır Facebook ile yan yana anılmaya başlandı. Facebook metaverse evreninde etkili bir şirket olsa da metaverse evreninin tamamını kendi başına karşılamıyor. Bu doğrultuda çok sayıda metaverse projeleri mevcut. En popüler projeler arasında;

 • Somnium Space,
 • Decentraland,
 • UFO Gaming,
 • Starlink (Starl),
 • GHST gibi kapsamlı çalışmalar barındırmakta.

Metaverse projelerinin ilerleyişi ile birlikte kamusal alanların sanal gerçekliğe taşındığı bir dünya görmemiz mümkün.

Facebook Metaverse

Metaverse projeleri Facebook metaverse değerlendirilmeden geçilemez. Öyle ki, “Metaverse nedir?” sorusunun popülerliği bir noktada Facebook’a bağlanabilir. Yıllardır metaverse evreninde aktif olmayı hedefleyen şirketler ya da kişiler olmuştur. Öte yandan Facebook, bu evrenin tasarımının altından maddi açıdan kalkabilecek az sayıda şirketten biri. Hal böyle olunca akıllı gözlük gibi tasarımları ile ve Meta çalışmaları ile Facebook metaverse aleminde tekelleşebilir.

Sık Sorulan Sorular

Metaverse Mimari Nedir?

Metaverse evreninde bulunan yapı ve alanların tamamı metaverse mimari ile geliştirilmektedir. Evrenin tasarımını üstlenen kişiler ise metaverse mimarları olarak tanımlanır. Evrende mimarlar, fiziksel kurallara uymak zorunda değildir.

Metaverse Dönemi Nedir?

Metaverse döneminin aynı sanayi çağı, bilgi çağı gibi önemli bir kırılma olacağı tahmin ediliyor. Pek çok sektörde metaverse döneminin geleceği ilan edilmiş durumda. Tıpta ve eğitimde dahi metaverse dönemi yakın görülmekte.

Metaverse Coinleri Nasıl Alınır?

Diğer alt coin türlerinde olduğu gibi metaverse coinleri de kripto para piyasalarından satın alınmaktadır. İşlem yaptığınız borsa üzerinden ilgili coinleri aramanız yeterlidir.

Post a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by brandok

Sosyal Medyada Biz