NFT Nedir? Nasıl Alınır?

NFT Nedir? Nasıl Alınır & Başarılı NFT Örnekleri

“NFT nedir?” sorusuna verilecek en net yanıt, dijital varlıkların benzersiz olduğunu öne süren ve tasarımcılarına sahiplik hakkı verilen bir veri birimi olacaktır. Tasarımların verileri, blok zinciri olarak adlandırılan sistemde takip edilir ve finansal işlemleri kripto para aracılığı ile gerçekleşir. Bu nedenle NFT hakkında yeterince bilgi sahibi olmak için blok zincirleri ve kripto paranın da kapsamlı şekilde ele alınması gerekir.

Dijital sanat, henüz yeterince yakından tanımadığımız ve anlamakta zorlandığımız bir terimdir. Sonuçta internet üzerinden yayımlanan her görsel veya video, kopyalanarak çoğaltılabilir. Bu durumda NFT olarak satılan tasarımlara neden para ödendiği merak edilen konuların başında gelmektedir. Daha net anlaşılması için somut örneklerle ilerleyerek kafanızdaki soru işaretlerine yanıt vereceğiz.

NFT’nin nasıl yapıldığı, nasıl satın alınabileceği gibi konulara değindiğimiz içeriğimizde, aklınızdaki tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Öncelikle dijital sanatın ortaya çıkış tarihine ve nasıl popülerlik kazandığına açıklık getirelim.

NFT Nasıl Ortaya Çıktı?

NFT Nedir? Nasıl Alınır?

NFT, 2017 yılında hayatımıza girdi ve Türkçeye “Nitelikli Fikri Tapu” olarak geçti. NFT serüvenini “Cripto Punks” başlattı ve devamında “Pixel Sanat” projesi ortaya çıktı. Henüz mantığı tam olarak anlaşılmamışken son derece yüksek meblağlara NFT’ler satıldığı haberleri yayıldı. Haliyle son yılların en çok tartışılan konularından biri oldu.

Şimdi, “NFT ne demek?” sorusuna daha net yanıtlar verebiliriz. NFT, temelinde bir dijital paradır ve diğer dijital paralarla benzerlik gösterir. Ancak onu Bitcoin gibi sanal paralardan ayıran en önemli özelliği “Non-Fungible Token” olmasıdır. Non Fungible Token, bir kez daha üretilmesi mümkün olmayan dijital varlık anlamına gelmektedir.

Bitcoin’e bakıldığında, bölünebilir ve takas edilebilir özelliklere sahiptir. NFT ise sadece bir kez üretilir veya koleksiyon halinde satışa çıkarılabilir. Bu varlıkların satın alınması, satın alan kişiye telif hakkı vermez. Yalnızca sahiplik hakkı doğurur ve tasarımcısı aynı varlığın üretimini yeniden yapma hakkını korur. Ortaya çıkışı ve temel mantığı bu şekilde olan NFT’lerin nasıl yapıldığına daha yakından bakalım.

NFT Nasıl Yapılıyor?

NFT Nedir? Nasıl Alınır?

Bu yeni gelişme ile ilgilenen herkesin merak ettiği ilk sorulardan biri de “NFT nasıl yapılır?” olmaktadır. NFT, ERC-721 Token kriterleri doğrultusunda, farklı platformlarda yapılır. Bu standartlar, Ethereum geliştiricileri tarafından belirlenmiş ve işlemlerin geliştirilmesi adına platformlar tasarlanmaya başlamıştır. Bu kısmı daha iyi kavramanız için adım adım nasıl yapıldığına değinelim:

 • NFT’ler, Blockchain ağında kayıt altına alındığı için teknik işlemleri son derece karmaşıktır.
 • Bu karmaşıklığı ortadan kaldırmak adına sunulan projeler, günümüzde NFT yapımını oldukça kolay hale getirmiştir.
 • Müzik, görsel, ses, video ve oyun gibi birçok alanda NFT’ler üretilebilir.
 • NFT yapmak için kripto para cüzdanına sahip olmalı, mümkün olduğunca güvenilir cüzdanları tercih etmelisiniz.
 • Tasarım sürecini tamamlamanız ardından elde ettiğiniz NFT’yi “IPSF” sistemine yüklemelisiniz.

NFT tasarımlarının nasıl yapıldığına daha detaylı değinmek gerektiği için bu kısımda NFT platformlarına yoğunlaşacağız. Dijital tasarımlarınızı yapmak için kullanabileceğiniz programlar:

 • Infinite Painter
 • Pixilart
 • Sketchbook
 • GoArt
 • Super Me
 • Motienleap
 • VeVe
 • Adobe Photoshop’tur.

Kullanabileceğiniz farklı platformlar da mevcut olduğundan bütçenize ve tasarlamak istediğiniz konuya en uygun programı rahatlıkla bulabilirsiniz. Günümüzde mobil uygulamalar aracılığıyla dahi NFT tasarımı yapmak mümkündür.

Bu programlarda logo, sembol, avatar gibi birçok dijital ürünü tasarlayabilirsiniz. Satışa çıkarmak istediğinizde ise NFT satışları yapılan sitelere giriş yapmalısınız. NFT’ler sisteme yüklenirken:

 • Değiştirilemeyecek parametreler
 • Adeti
 • Fiyatı
 • Açık artırma ile satışı gibi kriterlerini siz belirlersiniz.

Sanal cüzdan hesabınızdan Blockchain ağı için gereken ödemeyi yaptığınızda, tasarımınız NFT sitesinde satışa sunulacaktır. Şimdi, bu siteleri yakından inceleyelim ve site seçiminde nelere dikkat etmeniz gerektiğine değinelim.

NFT Nerelerde Satılabilir?

NFT Nedir? Nasıl Alınır?

NFT satış denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri “OpenSea”dır. Sadece NFT’ler için pazar yeri oluşturmayı amaçlayan web sitesi, 20 Aralık 2017 tarihinde kurulmuştur. Dünya genelinde hizmet vermesi ve en eski NFT pazar yerlerinden biri olması, bu platformun diğerlerinden bir adım önde tutulmasını sağlamaktadır.

NFT siteleri olarak da adlandırabileceğimiz pazar yerleri, bütün dijital ürünlerin toplandığı platformlardır. Dijital sanata dair ürünlerin alım-satım işlemleri için merkeziyetsiz bir ticaret ağı oluşturulmuştur. NFT teknolojisi üzerine kurulan platformlarda, Ethereum blok zinciri işlemekte ve Blockchain veri sistemine tüm ürünler kaydedilmektedir.

NFT pazar yerleri arasında öne çıkan web sitelerinden bir kısmı şunlardır:

 • OpenSea
 • Super Rare
 • NBA Top Shot
 • Mintable
 • Foundation
 • Binance
 • Rarible

Web sitelerinin içerikleri ve satış prosedürleri benzerlik gösterir. Alım-satım işlemlerinde dikkat etmeniz gereken önemli nokta, ürünlerin orijinal olmasıdır. Web siteleri, onayladığı hesaplara “mavi tik” işareti verir ve satıcıların güvenilirliği rahatlıkla anlaşılabilir.

NFT nasıl satılır?” kısmına geldiğimizde ise işleyişin ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. Sitelere giriş yapmak için kripto cüzdan hesaplarınızı kullanmanız gerekir. Bir kısmı kredi kartı ve banka kartı ile işlem yapılmasına da vizin vermektedir. Ancak NFT işlemlerinde kripto para kullanmak daha kolay bir yol izlemenizi sağlayacaktır.

NFT’den Nasıl Para Kazanılır?

NFT Nedir? Nasıl Alınır?

Günümüzde NFT örnekleri yayımlanırken genellikle satıldıkları yüksek tutarlar dikkat çeker. Peki, herkes NFT’den para kazanma şansı yakalayabilir mi? Öncelikle dijital gelişmelerin NFT yapılmasına büyük kolaylık sağladığına değinmeliyiz. Cep telefonlarına indirebileceğiniz uygulamalar, bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan logo ve Photoshop programları ile NFT yapılabilir.

NFT yapmak için bu alanda profesyonel olmanıza da gerek yoktur. Bu sistemin mantığı, dijital ürünlerin her birine maddi değerler atfedilmesidir. Örneğin, logo tasarımı üzerine çalışmalar yapıyorsanız, tüm NFT pazarlarında satışa çıkarabilirsiniz.

Para kazanma noktasında bilinmesi gereken önemli bir detay vardır. NFT coinler gibi bölünerek satılan bir sanal para değildir ve her NFT’nin değerini satıcısı belirler. Bu kısımda da yine arz-talep dengelerinin fiyatları etkilediği görülebilir. Dijital ürününüzü kripto para karşılığında satarak kazanç elde edebilirsiniz. Kripto piyasasını takip etmeniz ve değerlenen NFT’leri alarak ticaretini yapmanız da para kazanma yollarından biridir.

NFT Coinler Nelerdir?

NFT Nedir? Nasıl Alınır?

NFT coin, diğer coinler gibi sabit bir sembole sahip değildir ve ticareti daha farklı işler. Temelinde bir sanal paradır ancak her bir NFT, kendi değerini belirler. Bu değeri belirleyen elbette tasarımcısı ve alıcısıdır. Web sitelerine açık artırma ile yüklenen NFT’ler için verilen teklifleri incelediğinizde fiyat skalasının ne kadar değiştiğini görebilirsiniz.

Web siteleri, NFT pazarında genellikle Ethereum kullanmakta ve bu kripto paranın güncel değerlerine göre ödeme yapmaktadır. Farklı altcoin seçenekleri sunan NFT pazarları da mevcuttur. Binance, NFT piyasasında kredi kartı kullanılmasına dahi izin vererek daha geniş kitlelere yayılmasına zemin hazırlamıştır.

NFT Telif Hakkı

“NFT nedir?”, NFT oluşturma ve alım-satım işlemleri üzerine tüm detaylara değindik. Şimdi NFT’lerin yasal boyutundan kısaca bahsedeceğiz. Dijital ürünlerin tasarımcılarına telif hakkı verildiği için NFT ticareti yasaldır. Günümüzde aktif olarak kullanılan NFT pazarlarında ticaret yapmanızın hiçbir sakıncası yoktur. Satış yaptığınızda, ürünün telif hakkı sizde kalmaya devam eder. Ancak satın alan kişi, ürününüzü yeniden satışa çıkarabilir.

Sonuç

“NFT nedir?” sorusu aslında oldukça basit bir şekilde yanıtlanabilir. NFT’ler, dijital ürünlerdir ve oyun, müzik, video gibi internet ortamında yayımlanan birçok içeriği kapsar. Koleksiyon yapılabilir veya direkt bir logo satışa sunulabilir. Alım-satım işlemleri, blok zinciri veri tabanına kaydedildiğinden, güvenli ağlarla takip edilir. Tasarımcıların yasal hakları korunmakla birlikte ticaretinde merkeziyetsiz para birimleri kullanılmaktadır. NFT ticareti tamamen sanal platformlarda yürütülür, kripto mantığı ile benzer şekilde işler.

Sıkça Sorulan Sorular

NFT Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Fiyatlar, dijital ürünlerin tasarımcılarına veya satıcılarına bırakılan bir kriterdir. Tasarımcı dilerse açık artırma ile satış tekniğini de kullanabilir.

NFT Olarak Neler Satılabilir?

Günümüzde dijitalde yayımlanan hemen her ürünün NFT olabileceğini söylemek mümkündür. Şahsi fotoğraflar da NFT olarak satışa sunulmaya başlamış, ürün çeşitliliğinde sınırlama olmadığı görülmüştür.

Türkiye’de NFT Satarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Binance gibi platformları incelediğinizde Türkiye’den birçok satıcı olduğunu görebilirsiniz. Globale hitap ettiği için kazanç oranını ülkelere göre kısıtlamak mümkün değildir.

Post a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Powered by brandok

Sosyal Medyada Biz