NFT Sanatı: NFT’lerin Geleceği Sanatçıları Nasıl Güçlendirecek?

NFT sanatçıları, NFT sanatının sanat anlayışını değiştirme gücüne sahip olduğunu keşfetmiş
durumda ve NFT geleceğinin sanatçılara daha fazla güç vereceği öngörülüyor. NFT sanatı, ödeme şeklini hızla değiştiriyor ve NFT sanatçılarının nasıl çalışabileceği, yeni projeler yaratabileceği ve sanatlarının sahipliğini üstlenebileceği konusunda devrim yaratıyor.

NFT’ler veya değiştirilemez tokenler, sanatçıların çalışmalarını benzersiz bir dijital varlık
yaratan bir blok zincirine kaydetmelerini sağlamaktadır. NFT’ler, yeni gelir akışlarına erişim
sunar. Kendi video oyununuzu yaratmak, bir film yapmak, hatta bir sanat okulu kurmak
isterseniz, NFT’ler bunu yapmanın bir yolunu sunmaktadır.

Sanat Dünyasında NFT Nedir?

Bir NFT veya değiştirilemez jeton, bir malın benzersiz bir dijital temsilidir. (Amaçlarımız için bir sanat eseridir.) Bir orijinallik sertifikasına veya bir tapuya benzer ve bir blok zincirine kaydedilir. Tipik olarak bir NFT, daha önce iyi olarak düşünmemiş olabileceğiniz dijital biçimde bir şeyi temsil eder. Örneğin Jack Dorsey’in ilk tweet’i veya bir basketbol maçından bir TV görüntüsü klibi veya pikselli bir jpeg şeklinde çizgi film maymun…

 

Bored Apes ve CryptoPunks’ı duydunuz mu?

Bu ilkel dijital çizimler NFT’ler olarak basıldı, 10.000’lik partiler halinde piyasaya sürüldü ve daha sonra koleksiyon olarak alınıp satıldı. CryptoPunks, NFT çılgınlığının başlamasına yardımcı oldu. Genellikle 350.000 ila 500.000 $ arasında satıyorlar, ancak biri 11,7 milyon dolar getirdi ve daha yakın zamanda piyasaya sürülen Bored Ape NFT’ler de milyonlarca satıyor. NFT hemen hemen her şeyden basılabilir (yani bir blok zincirine kaydedilebilir): Video oyunu içindeki sanal bir yarış arabası, Harry Styles’ın hırkasının bir fotoğrafı veya bir dijital sanat eseri.

 

Bir NFT’nin Amacı Nedir?

Bir NFT oluşturmak iki şey yapar: Mülkiyet kanıtı sağlar ve kıtlığı garanti eder. Kıtlık gerçekten
anahtar kısımdır. Yalnızca dijital olarak var olan bir şeyi satmak istiyorsanız, sorun şu ki dijital
olan her şey sonsuz sayıda kopyalanabilir. NFT’ler kopyalamayı durdurmaz. Ancak, kopyaları
bu “orijinal” olandan ayırt etmenize izin verirler. Ve defter aracılığıyla ona sahip olduğunuzu
kanıtlarlar. Tabii ki satana kadar. Ve asıl nokta bu. Bir şeyi NFT olarak basarak, bir meta yaratıyorsunuz.

NFT’ler ve Sanat Dünyası Arasındaki İlişki Nedir?

Hype’a inanıyorsanız, NFT’ler sanat dünyasını dönüştürmeye hazır, sadece sanatın nasıl alınıp satıldığını değil, aynı zamanda ne tür sanatlara değer verdiğimizi ve hangi sanatçılara değer verdiğimizi de değiştiriyor.

NFT’lere milyonlar harcayan önde gelen Çinli Amerikalı teknoloji girişimcisi Justin Sun, “sanat piyasasındaki mevcut ticaret modelinde, özellikle dijital sanat için devrim yaratacaklarını” söyledi. NFT’ler sadece dijital sanatı ön plana çıkarmayacak. Sun, “sanat dünyasına şeffaflık” getireceklerini söyledi. (Çünkü üzerinde depolandıkları blok zinciri defterleri halka açık.) Sanatçıları yeniden satış telif ücretleriyle ödüllendirecekler çünkü NFT’lere, bir eser satın alındığında her sanatçıya bir yüzde veren sözleşmeler yerleştirebilirsiniz.

NFT’ler Neden Son Dönemde Popülerleşti?

NFT’ler mart ayında, Beeple takma adıyla tanınan bir grafik tasarımcı, sanatçı ve animatör olan Mike Winkelmann tarafından NFT olarak basılan dijital bir çalışmanın Christie’s’de 69 milyon dolardan fazla satmasıyla manşetlere taşındı. “Gündelik: İlk 5000 Gün” adlı eser, Winkelmann’ın 13 yıldan fazla bir süredir bilgisayarında günde bir kez yaptığı dijital illüstrasyonlar, karikatürler ve eskizlerin bir montajıdır.

Beeple, dijital sanatçılar arasında ünlüydü ancak sanat dünyasında neredeyse hiç kimse satıştan önce adını duymamıştı. İhale 100 dolardan başladı. Haftalar boyunca, birkaç kripto para girişimcisi tarafından daha da yükseğe itildi.

Teklif verenlerden biri Justin Sun’dı. Beeple’ın işini daha da yükseltmeyi umuyordu ancak “teknik sorunlar” tarafından engellendiğini söyledi. MetaKovan adıyla anılan ve blok zinciri Ethereum’un yerel kripto para birimi olan Ether’deki çalışma için ödeme yapan bir blok zinciri yatırımcısı olan Vignesh Sundaresan’a yenildi.

Kripto para birimleri, kriptografi ile güvence altına alınan sanal para birimleridir. Bu da onları taklit etmeyi veya çifte harcamayı imkansız kılar. Merkezi bir otorite tarafından verilmedikleri için teorik olarak hükümet manipülasyonuna karşı bağışıktırlar.

Şaşırtıcı Fiyat Ne Açıklıyor?

Teklif sahipleri Beeple’ın çalışmalarını gerçekten beğendiler, şüphesiz. Ama aynı zamanda başka bir şeyin de peşindeydiler. Özellikle NFT’ler ve genel olarak kripto para birimleri için tanıtım yapmak için bir sansasyon yaratmak istediler. 2015 kavramsal eseri “Bitcoin” in NFT’leri öngördüğüne inanılan bir sanatçı olan Sarah Meyohas, Beeple satışının “Ethereum için en dahice reklam biçimi” olduğunu söyledi. Önümüzdeki altı ay boyunca, Ethereum kripto para biriminin değeri kabaca iki katına çıktı. Meyohas, bu şekilde Sundaresan’ın muhtemelen “Ethereum varlıklarının artmasından” parasından fazlasını geri kazandığını iddia etti.

Peki ya Beeple?

Olaydan kısa bir süre sonra, galerici Lucas Zwirner ile bir podcast röportajında hiç birinci sınıfta uçmadığını ve o sırada tüm gardırobunun yaklaşık 600 dolar değerinde olduğunu iddia eden Winkelmann, Miami’ye özel bir jete bindi. Jet asfalta çarptığında, hasılattaki payı -56 milyon ABD doları- banka hesabına inmişti. Beeple satışı, NFT spekülasyonlarının çılgınlığını başlattı. Sun’a göre, 2021’in ilk yarısında NFT sanat satışları 190.000’den fazla işlemde 546 milyon dolar kazandı. Aralık ayı başlarında, toplam NFT satışları (sadece sanat değil) 12 milyar dolara ulaştı.

NFT’ler Yeni Bir Sanat Formu Mu?

Hayır. NFT’ler yağlı boya, baskı resim, fotoğraf veya video sanatı gibi yeni bir sanatsal ortam değildir. Dijital sanat bile (sadece bir bilgisayarda yapılan sanattır), NFT’ler on yıllardır önceden var olmuştur. NFT’ler finansal araçlardır. Kıtlık yaratarak dijital dosya satmayı kolaylaştırırlar. Ancak NFT’lerle başka şeyler de yapabilirsiniz. Örneğin, bir NFT’yi kesirlere bölebilir ve hisse senedi olarak satabilirsiniz. Değeri artarsa hisseler de yükselir.

Bunu zaten yapan şirketler, sanat sahipliğini ve yatırımı demokratikleştirmenin bir yolu olarak bunu teşvik ediyor. (Aralık başında, NFT sanat pazarının oyunlaştırılmasına işaret eden karmaşık, teşvikli bir satışta, 28.000’den fazla alıcı, “Birleştirme” adlı bir dijital çalışmanın 266.445 “payını” almak için toplam 91,8 milyon dolar harcadı.) Fiziksel sanat eserlerini NFT olarak da basabilirsiniz. Bunu yapmanın amacı, resmin veya heykelin kendisini yerinden etmek değildir. Bu, o eser hakkında mülkiyet kaydı, bakımı ve sergilenmesiyle ilgili talimatlar ve yeniden satıldığında sanatçıya ne kadar para gitmesi gerektiğine dair şartlar da dahil olmak üzere, dijital bir güvenli veri paketi oluşturmaktır.
Küratör Hans Ulrich Obrist, “NFT’ler, patlamanın devam edip etmemesine bakılmaksızın
sanat dünyasını çoktan dönüştürdü” dedi.

NFT’ler Ortaya Çıkmadan Önce Sanat Dünyasında Tanınan Dijital Sanatçılar Var Mıydı?

Kesinlikle. Onlarca yıldır etraftalar. Farklı bir grupturlar, ancak en iyileri, ustalık ve emek gösterileriyle daha az ve daha derin bir şeye ulaşmakla daha fazla ilgilenme eğilimindedir. Warhol’un başarıdan bağımsız, her yerde hazır ve nazır bir reklamcılık ve şöhret çağına yanıt vermesi gibi, Meyohas ve Anadol gibi sanatçılar da muazzam bir bilgi işlem gücü, yapay zeka ve ezoterik finans dünyasında hayatta olmanın etkilerini araştırıyorlar.

NFT’ler Hangi Sorunları Çözüyor?

NFT’ler, yeni teknolojiler yeni olanaklar yaratır, ancak gerçekte var olmayan sorunları çözmek için genellikle övülürler. Bu süreçte, istenmeyen yeni sorunlar yaratabilirler. NFT’ler sanat düşünülerek icat edilmedi. Ama şimdi buradalar, sanat dünyasında mutlaka orada olmayan “problemleri çözüyorlar”. NFT’ler ortaya çıkmadan önce insanlar, örneğin sınırlı sayıda video ve dijital sanat satarak ve her bir baskının kime ait olduğunu takip ederek “kıtlık yaratıyorlardı.”

NFT’ler Ne Gibi Sorunlar Yaratıyor?

Bir büyük endişe çevre konusunda olmuştur. “İş kanıtı” adı verilen bir süreçle güvence altına
alınan blok zincirlerinde depolanan NFT’ler, çok büyük miktarda enerji tüketti ve çevre için
korkunçtu. Ancak çoğu blok zinciri, o zamandan beri çok daha az enerji tüketen “hisse kanıtı”
adı verilen başka bir sürece geçti ve çoğu şimdi kendilerini karbon nötr veya karbon negatif
olarak tanıtıyor.


NFT’lerin sanat piyasasında yarattığı temel sorun, büyük satış noktalarının istenmeyen bir
sonucudur: Kıtlık. Kıtlığın tek başına yeterli olmadığı ortaya çıktı. Değeri artırmak için talebe
de ihtiyacınız vardır. NFT’lerin etrafındaki hype, bunu yaratmanın bir yoludur. Ancak NFT’leri
yaratmanın aşırı kolaylığı, teorik olarak temsil ettikleri kıtlık ile NFT’lerin piyasaya çarpan şok
edici bolluğu arasında bir gerilim yaratmıştır.

NFT kalabalığı için tercih edilen sosyal medya platformu olan Twitter’da beş dakika geçirin bunu hemen görürsünüz: Bir NFT tufanı yaşıyoruz. “O kadar çok gürültü var ki,” dedi Meyohas, “onu kırmak sürekli bir iştir.” Hype kontrolden çıktı ve şimdiye kadar NFT’lerin arzı, kalıcı değerin nerede olabileceği bir yana, nereye bakılacağını bile bilmenin zor olmasını talep ediyor.

 

NFT koleksiyonunun etrafındaki en iyilerden biri olduğu söylenen Rodriguez-Fraile’in yakın zamanda tweet attığı gibi, “NFT endüstrisinde muazzam bir arz fazlası, koleksiyoncu doygunluğu ve kendi kendine işlem var. Hiç kimse, her birimizin satın aldığı binden fazla NFT’yi satın almayacak. Düşerken likidite olmayacak. Araştırmanızı yaptığınızdan emin olun.”

NFT Sanatının Geleceği Nasıl Görülüyor?

Meyohas, “geleneksel sanat dünyası ve NFT dünyası birbirine yakınlaşacağını düşündüğünü söyledi. NFT’lerin sadece bir parçası olduğu bu fiziksel/sanal sürekliliğe sahip olacağız.” Miami fuarının açılış gününün sonunda, kendilerine Drift adını veren bir sanatçı ikilisi, Ralph Nauta ve Lonneke Gordijn ile sanatçı ve müzisyen Don Diablo arasındaki bir iş birliği olan bir NFT’nin, etkileşimli bir parça olduğu haberi geldiğinde, tahmini doğrulandı. Megadealer Pace Gallery tarafından yakın zamanda kurulan bir NFT platformu olan Pace Verso’da 550.000 dolara satmıştı. Nauta, etrafta resim ve heykellerin sergilendiği stantları işaret ederek, “zamanını doldurmuş eski dünya bu,” dedi. “Dijital bileşen, genç nesil için daha alakalı. Bununla daha fazla ilişki kurabilirler. Her şey tamamen değişecek.”

Fiziksel Sanat Eserlerini Bilgisayarlarda Var Olan Sanat Eserlerine Tercih Ederseniz Ne Olur?

NFT çılgınlığı, “sanat dünyasının” sürekli genişleyen bir dizi farklı topluluktan oluştuğunu
açıkça ortaya koyuyor. Zwirner’in dediği gibi, “Farklı topluluklar, sanatı neyin iyi yaptığı
konusunda farklı değerlendirme listeleri geliştiriyor.” Sonunda, NFT’ler ve sanat hakkında ne hissettiğiniz muhtemelen kişisel felsefenize bağlıdır. Zwirner’in dediği gibi, “Kişinin değer verdiği sanat, kaçınılmaz olarak kişinin dünya görüşüne bağlıdır. Fiziksel nesneler tarafından hareket ettirilebilme yeteneğimize inanıyorsanız, fiziksel nesnelerin deneyimlenmesine, üretilmesine ve yayılmasına öncelik vereceksiniz.” Şu anda, “dijital nesnenin, tıpkı oyun deneyimi gibi, yaşanan deneyimden önce geldiği bir dijital dünya görüşü var” diye ekledi. Yüz milyonlarca insanın hayatının büyük bir bölümünün çevrimiçi ortamda gerçekleştiğine ve bu durumun sevdikleri sanat türünü etkileyeceğine dikkat çekti. “Fakat,” diye bitirdi, “fiziksel gerçekliğin ve fiziksel nesnelerin bir şekilde dijital deneyimin yerini alacağı fikri? Bu, dijital bir dünya görüşü için bir pazarlama taktiği gibi görünüyor.”

 

VFX (Visual Effects) sanatçısı Bilali Mack, dijital sanatı ve dosyaları benzersiz olarak kaydetme yeteneği nedeniyle, sanatçıların nihayet kendi başarılarının kontrolünü kendilerinin elinde bulduğunu savunuyor. Mack, Emerson College’dan animasyon ve medya alanında BFA ile mezun oldu ve görsel efektler ve animasyon alanında izleme yeteneği ile kendini kanıtlamıştır.

Bilali Mack’in NFT sanatının değişim için bir güç olabileceğini öne sürdüğü bazı yollar NELERDİR?

1. NFT Sanatı Oyun Dünyasına Seviye Atlatabilir

Mack, “NFT’ler; renkli insanlar, kadınlar ve haklarından mahrum bırakılmış veya bir şekilde dışlanmış hayal edebileceğiniz herhangi bir topluluk için oyun alanını eşitlemenin harika bir yoludur” diyor. Sadece bir dakika için bu kelimeleri düşünün. NFT sanatı, anlatacak bir hikayesi veya paylaşacak bir fikri olan herkesin bunu gerçekleştirmesini sağlayabilir. Blok zincirlerinde sanat yaratmak için iPhone için en iyi NFT uygulamalarını bile kullanabilirsiniz. Mack, NFT’lerin faydasının, bir grup arkadaş ya da ana kitle için sanat, film ya da video oyunu yapıyor olmanızın önemli olmadığını, çalışmasını sağlayabileceğiniz anlamına geldiğini açıklıyor.

Mack bize şunları söylüyor: “NFT’ler kadınlar için güçlü bir şey olabilir, bilirsiniz, ‘insanlara
anlatmak ve renkli kadınlar için içerik oluşturmak istiyoruz’ gibi olmak, başka kimseyi
umursamıyorsanız, her neyse, [sadece] filminizi renkli kadınlar için yapın ve güzelleştirin. Size
garanti ediyorum, muhtemelen tanıdığınız her renkli kadın, bu işe atılmak ve topluluğa dahil
olmak isteyecektir.”

NFT’ler, ana akım medyanın görmezden geldiği projeleri oluşturmak için kullanılabilir, çünkü
herkes fon sağlamaya, mesajlarını ve sanatlarını tam olarak kontrol etmeye erişebilir. NFT’ler
yeni sesler için bir platform sunuyor, örneğin TheBlkChain; kadınların, BIPOC ve LGBTQ
sanatçılarının çalışmalarını teşvik ediyor.

2. NFT sanatı, farklı bir Metaverse’ü güçlendirecek

Mack, NFT sanatının farklı sesleri etkinleştirme potansiyeline sahip olduğunu söylüyor, bunun çeşitli ve karışık bir hikaye veya fikir meta evrenine yol açabileceğini söylüyor. Şöyle diyor: “Umarım görmek istediğim Metaverse budur. Bilirsiniz, çok çeşitli, çok zengin, çok renkli, birçok farklı fikri olan güzel bir evren, birçok farklı yerler, bir sürü gerçekten ilginç proje.”

Mack, hepimizin zevk alabileceği bir Metaverse vizyonu sunuyor, aynı zamanda bir fırsatı da ekliyor. Metaverse’ün bir Nike veya Apple mağazasını ziyaret etmek için bir yer olma olasılığı yüksek; bu markaların Metaverse’de kendilerine düşen payı çalıştıracak varlıkları yaratmak için de sanatçılara ihtiyacı olacaktır.

3. Metaverse için VFX sanatçılarına ihtiyaç var

Photoshop’un The Abyss filmi için ILM tarafından efektlerle yaratıldığına dikkat çeken Bilali Mack, “ILM olmadan, John Knoll olmadan ve görsel efektler olmadan NFT’ler olmazdı” diyor. Bugün, VFX sanatçılarının NFT sanatından en iyi şekilde yararlanmak için en iyi konumda olduğunu göstermenin zamanı.

 

Takashi Murakami’nin video oyunlarından, Japon tarihinden ve filmlerden yararlanan NFT’si gibi etki ve becerilerden oluşan bir ağdan yararlanabilen içerik oluşturucular, NFT’lerin geleceğinde başarılı olacaklardır. Değiştirilemez belirteçler geliştirilip yeni kullanımlar yaratıldığından, 3D modelleme, simülasyonlar, yapay zeka ve diğer becerilerde geçmişi olan sanatçıların nasıl talep göreceğini görmek kolay; ve VFX endüstrisi harika bir eğitim alanıdır.

Unreal Engine 5 ve Unity gibi 3D oyun motorlarının, Photoshop’un sanatçıların dijitalleşmesini sağladığı gibi, sanatçıların metaverse için yaratmalarını sağlayacağı şimdiden netlik kazanıyor. Benzer şekilde, Blender gibi 3D yazılımlar ücretsizdir ve Modo, Autodesk’in 3ds Max ve Houdini gibi uygulamalara hiç olmadığı kadar ulaşılabilir bir dönemdeyiz. Bu becerilere sahipseniz, Metaverse oyun alanınız olacaktır.

4. NFT SANATI, VFX ENDÜSTRİSİNDE DEVRİM YARATACAK

Mack’in açıkladığı gibi, VFX sanatçıları NFT sanatının ön saflarında yer alabilir. Bu, ürettikleri iş üzerinde onlara daha fazla kontrol sağlayan yeni sözleşmeleri müzakere etme yetkisine sahip olabilecekleri anlamına gelir. Rodeo FX ve diğer küçük ekipler gibi VFX stüdyolarının IP sahiplerine dönebileceği fikrini öne sürüyor. Şöyle açıklıyor: “Bu şirketler, görsel efekt süpervizörleri veya hikaye anlatımıyla ilgilenen veya yönetmenlik yapmakla ilgilenen yaratıcılara sahiplerse, içerik oluşturmak ve kendilerini satıcılardan kendi şirketlerine dönüştürmek için kaynaklarını bir görsel efekt şirketi olarak kullanma fırsatına sahipler.

5. NFT sanatı, kontrolü sanatçılara veriyor

Mack, “Artık sanatçıların, bir stüdyodan geçmek zorunda kalmadan veya sanat galerilerine gitmek zorunda kalmadan internet aracılığıyla sanatlarını yaratmak ve izleyiciler bulmak için bu dijital sanatı kullanma yetkisinin verildiği bir yerdeyiz” diyor. “Görsel efekt sanatçıları veya dijital sanatçılar olarak sanatçılar olarak sanatımızdan para kazanma biçimimizi temelde merkezden uzaklaştırıyor ve bu çok özgürleştirici bir durum.”

NFT sanatı, görsel efekt endüstrisindeki ve bir bütün olarak sanat endüstrisindeki bu önemli değişimi güçlendirebilir. Mack tarafından ana hatlarıyla belirtildiği gibi, NFT’leri benimseyen sanatçılar, komisyonlar veya kısa vadeli veya serbest sözleşmeler için geleneksel stüdyolara veya şirketlere gitmeye gerek kalmadan yeni izleyiciler ve pazarlar bulabilirler. NFT sanatı yaratmak ve NFT damlalarını kullanmak sanatçılar çalışmalarının kontrolünü ele geçirebilir ve yeni gelir akışları yaratmaya yardımcı olabilir.

Oscar ve Altın Küre ödüllü VFX sanatçıları Leo Krajden ve Abel Vargas, Cactus World TV şovlarını, video oyunlarını ve metaverse’lerini finanse etmek için Cactus Seed NFT’yi
yarattılar. Bunlar, Black Panther, Spider-man: Into the Spiderverse ve Aquaman için VFX oluşturma becerilerini kendi dünyalarını ve topluluklarını oluşturmak üzere uyarlayan sanatçılardır, bu da bizi 6. noktaya getiriyor.

6. NFT sanatı toplulukları teşvik edebilir

Sanat için sanat yaratmanın dışında, Mack NFT sanatını topluluklar yaratmanın bir yolu
olarak görüyor. Mack, “Özellikle estetik açıdan bir sanat eseri olmanın dışında bir tür faydası olan NFT’ler yaratan insanlar” diyor. NFT’leri kimin satın aldığını da biliyorsanız yardımcı olabilir, bu şekilde projelerinizi hedefleyebilirsiniz.

 

İnsanlara görsel efekt becerilerini öğretmek ve görsel efekt süpervizörlerini film ve görsel efekt endüstrilerinde çalışabileceklerini asla düşünemeyecek dezavantajlı insanlarla birleştirmek için bir eğitim platformu kurmak için bir NFT kullanmak için zaten bir projesi var. “Bir NFT’de yardımcı program oluşturma yeteneğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Umarım birçok görsel efekt sanatçısı ve dijital yaratıcı, daha fazla NFT yaratırken bunu da unutmadan çalışmalar yapar.”

 

Shark Ghettohood gibi, manşetlere konu olan yardımcı programlara sahip NFT’ler zaten var. Sulu bir Bored Apes Yacht Club yan ürünü gibi görünmesine rağmen bu NFT, sosyal ve çevresel programlar için para toplayacak bir topluluk yaratmak üzere tasarlanmıştır. Amacı, özellikle kırsal topluluklarda sürdürülebilir tarım projelerini desteklemektir- Getto Sharkcade oyunlarında toplanan para fon potasına gider.

7. NFT sanatçıları yeni bir tür internet yaratabilir

İnternet büyük bir başarı elde etti, şu anda onu kullanıyorsunuz. NFT sanatçılarının öğrenebileceği ve kaçınabileceği tuzakları da var. İnternet harika bir içerik kataloğudur, ancak büyük ölçüde haberlere ve sosyal medyaya erişmek için kullanılır ve yeni şeyler öğrenme kapsamımızı daraltma eğilimindeyiz.

 

Mack şöyle açıklıyor: “NFT’lere ve meta evrene olan korkum, bu teknolojilerin yoğun bir şekilde para kazanma tarafından yönlendirildiği zaman, kaçınılmaz olarak, büyük kitleleri çekebilecek ve çok para kazanabileceğiniz bu tür yardımcı programlara doğru yönlendirilir. Gelen veri gibi.” Korku, Metaverse’in günümüzün sosyal medyası gibi olacağı ve kesinlikle Facebook’un Meta’sının öyle olmasını istediği; Mack’e göre, zengin bir sanat, eğitim, erişim ve icat dünyası yerine, “çevrimiçi alışveriş ve haberlere göz atmak” için girdiğimiz yer.

 

NFT sanatı, Web 3.0 ve Metaverse, interneti işlerin şu anda yapılma biçiminden uzaklaştırarak yeniden şekillendirmek için bir fırsat sunuyor. Mack’in belirttiği gibi, Bored Apes Yacht Club’ın milyonlarca dolar kazandığını görmek ve onu taklit etmemek kolay olduğundan, aslında NFT sanatı çok daha fazlası için kullanılabilirken zor. “Eğitim için ilginç fayda projeleri veya konut çevresinde, hükümet yönetimi veya taban projeleri etrafında topluluklar oluşturma yolları gibi, NFT’ler, öğretmeye, öğrenmeye veya yaratıcı olmaya yardımcı olabilecek topluluklar oluşturmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz harika bir araçtır.” diyor Mack.

 

8. NFT sanatçıları çalışmalarının sahipliğini alabilir

İçerik oluşturuculara sahiplik sağlayan NFT sanatının aksine dijital sanat, müzik ve film
yapımında Mack, geçmişte içerik oluşturucuların haklarının ve mülkiyetinin bir kısmından
genellikle bir plak şirketine veya stüdyoya nasıl vazgeçmek zorunda kaldıklarını vurguluyor.

Sanat küratörü Tina Ziegler’in Dünya Kadınlar Günü için yaptığı röportajda söylediği gibi, NFT’ler oyun alanını düzleştirmenin aracıdır. Mack, “Bir NFT, bir sanatçı olarak hayatınızı tam anlamıyla değiştirebilecek bir araçtır” diye açıklıyor. “Size tam kontrol veriyor, tutmak istediğiniz tüm hakları veriyor. Tabii, isterseniz NFT’nin haklarını verebilirsiniz, ama en azından kontrol hep sizde.” Mack bize, NFT sanatının geleceğinin, sanatçıların telif haklarını ve sanatlarının ve projelerinin mülkiyetini kontrol etmelerini sağlamakta yattığını söylüyor. “Bir sanatçı olarak haklar sizin için daha değerli hale gelir, çünkü onları bir stüdyoya, bir galeriye, bir temsilciye ya da o sanatı kime satıyorsanız, hepsini carte blanche’a satmak zorunda değilsiniz.”

Aslında bu bir varlık,” diye devam ediyor, “haklarınız bir yükümlülükten çok bir varlığa
dönüşüyor.” Vakseen gibi sanatçılar, NFT’lerden yararlanarak, sahipliklerinden veya
haklarından ödün vermek zorunda kalmadan sanatlarını daha geniş kitlelere ulaştırmalarını
sağladı. Michael Jordan’ın fantastik tablosu 2021’de 8 Ethereum’a satıldı.

9. NFT sanatının bozma gücü var


NFT kolektifi World of Women, Reese Witherspoon’un Hello Sunshine’ı ile karakterlerini
filmlere ve TV şovlarına dönüştürmek için bir anlaşma imzaladı. Daha geniş film ve TV
prodüksiyonlarının yolda olduğu birçok NFT koleksiyonundan sadece biri, buradaki fark,
World of Women NFT’nin her sahibinin gelecekteki projelerin bir paydaşı olmasıdır.
NFT sanatının bozma gücü vardır ve NFT’lerin geleceği, fon toplama ve herkese bir dereceye
kadar sahiplik sağlama yeteneklerinde yatmaktadır. Mack, NFT’lerin geleceğinin henüz
gerçekten görülmediğini, ancak izleyicilere yaratıcı olma şansı sunan akış platformlarına yol
açabileceğini öne sürüyor.

10. NFT sanat balonu patlamalı

Tıpkı internet balonunun inovasyonu teşvik etmek için patlaması gerektiği gibi, NFT sanat
balonunun da biraz hava salması gerekiyordu. NFT sanat tartışması üzerine geçen yıl bile
öldüğünü ilan eden makalelere rağmen NFT balonu patlamadı, ancak NFT yutturmaca yavaş
yavaş havayı salıyor gibi görünüyor.


Bir yıl önce Beeple, sanatını Christie’nin müzayede evinde 69,3 milyon dolarlık kripto paraya
sattı ve NFT pazarı OpenSea’nin satışlarının 8 milyon dolardan 5 milyar dolara yükseldiğini
gördüğü bir yılda inanılmaz bir büyümeyi teşvik etti, ancak bu yıl 2,5 milyar dolar azaldı.

Bize şunu söyleyen Mack’e göre bu iyi bir şey: “NFT’ler çok erken bir aşamada ve bence
bunların çoğu harika olmayacak. İşler bir kez bittiğinde umarım daha ilginç, daha anlamlı
sanat ve ayrıca gerçekten önemli olan bazı şeyler yaratmaya başlama fırsatınız olur.”
Bu zaten oluyor. Bahsettiğimiz gibi, faydalı ve güçlü topluluklara sahip NFT sanatı daha
değerlidir. Ancak şimdi bu yardımcı program iyi amaçlara yönlendiriliyor ve Ukrayna
çatışması NFT sanatı tarafından toplanan para gibi yeni sanatçılar geliştiriyor.


Pop sanatçısı Rich Simmons, kâr amacı gütmeyen Art is the Cure’u, diğer NFT sanatçılarının
koleksiyonlarını satarken zihinsel sağlık hayır kurumlarını desteklemeleri için bir kolektif
olarak kullanıyor. NFT koleksiyonunu akıl sağlığı hayır kurumları için para toplamak, okul
projelerini finanse etmek ve daha fazlası için kullanıyor. “Art is the Cure” bir saatten kısa
sürede tükendi ve 1,7 milyon dolar topladı.

**Makalede ifade edilen görüşler yalnızca genel bilgi amaçlıdır ve herhangi bir bireye
herhangi bir yatırım ürünü için belirli finansal veya yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi sağlamayı
amaçlamaz. Makale sadece NFT sanatı hakkında genel bilgi ve görüş sağlamak amacıyla
hazırlanmıştır. Bu makalede yansıtılan görüşler herhangi bir zamanda önceden
bildirilmeksizin değiştirilebilir.

Powered by brandok

Sosyal Medyada Biz